Ana içeriğe atla

Tanıdık Bir Sima #blogfırtınası9

                                                                                                        


 Seviyordu böyle tıklım tıklım dolu kafeleri. Minicik bir masada tek başına oturup mis gibi  kahvesini yudumlarken, çevresindeki insanların hareketlerini dikkatle incelemek, saatlerce yapılabilecekleri arasındaydı. Kahretsin psikiyatrist olmalıydım diye hayıflandı kim bilir kaç yüzüncü kez. Büyük bir keyifle kahvesinden koca bir yudum aldı. Kafasını kaldırdı. Aa o da kim? Tanıdık bir yüzle karşı karşıyaydı. 

  Bu tanıdık simanın gözlerinde, yaşadığı tüm hayal kırıklıklarını gördü. Nelerini vermiş, neler düşünmüş, neler ummuş ama neler bulmuştu. Haketmişmiydi? Yok, aksine sabretmeye devam etmişti. Etmişti de ne olmuştu?

 Ya o alnında ki çizgiler.  Adeta tüm içli ağlayışların, gecelerin gündüz, gündüzlerin geceye dönmemesinin , hayallerinin bir anda tuzla buz oluşunun sahnelenmesi gibiydi.

 Sımsıkı kapanmış, çizgileşmiş dudaklar ve etrafında ki kırışıklıklar. Onlar, derdini anlatmak, orta yolu bulmak için o kadar çok konuşmuş, anlayışla karşılamak için o kadar çok uğraşmış, bir daha hareket etmeyeceğine o kadar çok söz verip, o kadar çok, kıymetli sözlerini bozmuştu ki, yorgunluktan bitap düşse de sımsıkı kapalı kalacaktı. 

 Anlaşılan  bu tanıdık sima gençte değildi. Beli eğilmiş, yüzü kırışıklarla dolu, galiba göründüğünden genç bu zavallı denilecek kılıktaydı. En çok da yorgun oluşundan anlıyordunuz. Kalbi o kadar kırılmış ki, yorgunluğunu, hüzünlerini saklayamayacak kadar bitap düşmüş o zavallılığından. Gözlerinde gülmeyi değil, hüzünlerini biriktirmiş olmasından.

 Silkelendi ve göz yaşlarıyla ıslanmış yanaklarını bir çırpıda silip, kahvesinden daha büyük bir yudum aldı. Hemen dudaklarına sıcak bir gülümseme yerleştirdi. Gözlerinde ki, o kızarıklık hemen silinmeliydi zira. Çaprazda kalan masayı izlemeye başladı. Ne hoş bir çiftti öyle. Samimi gülüşler, sıcak dokunuşlar. Bu görüntü kahveden bile sıcaktı...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.