Ana içeriğe atla

2015 -Kitaplar-

Pinterest'ten alıntıdır.
 Kendime istikrar konusunda verdiğim telkinlerin başarılı olduğunu gördüğüm güzel bir başlangıç yaptım. En büyük sebebi bebeğim. O olmasa yapamazdım. Çünkü her istediğim şeyi istediğim vakitte elde edebileceğim zannetmekten vazgeçtim. Kitaplar üzerine bu sene koyduğum ufacık hedefler bunlar.

 1- Hedeflerimi düşük tuttum. Mesela başucu kitabı olarak okuduğum iki adet kitabım var. Her gün sadece 1 sayfa okunacak. Bildiğiniz bir sayfalardan değil tabi. Normal bir kitabın altı sayfasına denk gelir bir tanesinde. Diğeri iki sayfa kadar eder. Ama mühim olan bazen o kadar bile okuyamadığım. Fakat sürekliliği sağlamamın en büyük sebebi telafi edilebilir olması. Ben telafi etme uğruna aşırı abartıp hiç bir şey yapamayangillerdenim. Dolayısıyla şu an her şey muhteşem görünüyor. (1200 ve 500 sayfa)

 2- Bir sayfa okuma hedefi koyduğum fakat beş sayfaya kadar çıktığım bir kitabım var. Osmanlıca bir kitap. Hız ve anlama kabiliyetimi daha fazla düşürmemek adına okumak istediğim kadar yarım bırakılmış kitap vicdan azabı, dağlar gibi bir yük omuzlarımda. Bitirmek lazım. Daha da önemlisi anlamak lazım.
(500)

 3-Kısa olup daha çabuk bitirilmesi öngörülen kitaplar. her gün iki sayfa okunması yeterli.(400)

 4- Roman ya da dikkatimi cezbeden herhangi bir kitap olarak boş bıraktığım hedef. Her hafta bir tane diye düşünmüş olmakla beraber kızımın elimde gördüğü kitabın üstüne atlaması, okumama kesinlikle izin vermemesi neticesinde yapılabilir görünmüyor. (Elime aldığım her şeye aynı tepkiyi veriyor.) Ayşe Kulin/Köprü başladım. (Hedefe ulaşılabilirlik hangi düzeyde mümkün olursa ona göre madde güncellenecek.)

 5- On beş günde bir hedefe ulaşılıp ulaşılmadığı kontrol ve eksikler telafi edilecek.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.