Ana içeriğe atla

Muhteşem Anne Olamamak! -Özgürlük Sınırı-

 Muhteşem ne demek? Neden her şey kontrolümüz altında olsun istiyoruz? Hadi kontrolümüz altında olsun da, neden bizim istediğimiz gibi olmak zorunda kalan bir manyaklık peşindeyiz? Takip ettiğimiz, en doğru olduğuna inandığımız eğitim şekline olan güvenimizden dolayımı? Gerçekten,her yazılanın,çizilenin  doğru olduğuna adınız gibi emin misiniz? Siz kendinizden bir tane daha bulabiliyor musunuz?

 Kızım neredeyse bir yaşında. Bir sürü kitap aldım ama hepsini okuyamadım. Ay ay takip ettiğim kitaplar çoğunlukta. En başından beri, bana ve kızıma uyan davranışları uygulamaya söz verdim. Tabiki de kitaplardan,yazılanlardan en yüksek ölçüde faydalanmalıydım. Bize uygun olanı bulmalıydım.

 Neden kızıma değil de, bize kelimesini kullandım? Çünkü, kızıma uyan şey bana uymadığında, ortaya hoş şeyler çıkacağını zannetmiyorum. Örneğin, hamileyken, duvara resim yapan çocuklarına ses çıkarmayan, onları sanat eseri olarak görüp hiç rahatsız olmayan ebeveynleri görünce, tek kelimeyle hayran kalmıştım. Ben de çocuğumu böyle özgür yetiştirecektim tabiki de! Şimdi ise, düşüncem çok farklı. En başta, ben duvarda çizik gördüğüm zaman, sinir olan ve devamlı o noktaya takılan bir insanım. Duvarları çizmenin özgürlük olduğunu ilan edip, çocuk haklı bir davranışla istediği gibi sanat eserlerini oluşturduğunda, ilk başta -eminim- kendimle gurur duyacağım. Çocuğumun eğitimine elimden gelen! desteği vermediğimi kim iddia edebilir ki? Sonra? Yavaş yavaş boyanın nasıl çıkacağını araştır, kendi kendine söylen, duvarı boyamaya karar ver, çocuğa yasak koy..  Çocuğa hem yapabileceğini söyle, arkasından da aslında yapmasının hatalı olduğunu anlatmaya çalış. Beynini allak bullak etmek için birebir. Yazı tahtaları sizi kesmiyorsa, yazılıp silinebilen stickerlar, duvara sabitleyebileceğiniz kocaman tahtalar var. İstediği gibi çizip, özgürlüğünün tadını çıkarsın. Hem ilkokul birinci sınıftan itibaren öğretilmeye başlanılan, ''Senin özgürlüğün, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter'' cümlesini kaç yaşına gelip anlamamış kocaman kocaman insanlardan biri olmasını istemiyorsanız, onun özgürlüğü kadar sizin haklarınızın da olduğunu,bu taleplerin ikinizin ortak kararı ile alınarak uygulamaya koyulacağını öğrenmeli.

 Muhteşem olmaya devamlı uğraşan biri olarak yazıyorum bu cümleleri. Ama asla muhteşem olamadım. Herkesin muhteşem algısı farklıdır illaki, ama bebeğinizle beraber yapılabilecekler kategorisinin biraz kısıtlı olduğunu ara ara hatırlamakta fayda var. Ben bu yazıları kendimi irdelemek ve hatırlamak adına yazıyorum. Şuan da var olan kararların, ne zaman, hangi kararlarla örtüşerek, değişeceğini bilemem elbette.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.