1.28.2015

Muhteşem Anne Olamamak! -Özgürlük Sınırı-

 Muhteşem ne demek? Neden her şey kontrolümüz altında olsun istiyoruz? Hadi kontrolümüz altında olsun da, neden bizim istediğimiz gibi olmak zorunda kalan bir manyaklık peşindeyiz? Takip ettiğimiz, en doğru olduğuna inandığımız eğitim şekline olan güvenimizden dolayımı? Gerçekten,her yazılanın,çizilenin  doğru olduğuna adınız gibi emin misiniz? Siz kendinizden bir tane daha bulabiliyor musunuz?

 Kızım neredeyse bir yaşında. Bir sürü kitap aldım ama hepsini okuyamadım. Ay ay takip ettiğim kitaplar çoğunlukta. En başından beri, bana ve kızıma uyan davranışları uygulamaya söz verdim. Tabiki de kitaplardan,yazılanlardan en yüksek ölçüde faydalanmalıydım. Bize uygun olanı bulmalıydım.

 Neden kızıma değil de, bize kelimesini kullandım? Çünkü, kızıma uyan şey bana uymadığında, ortaya hoş şeyler çıkacağını zannetmiyorum. Örneğin, hamileyken, duvara resim yapan çocuklarına ses çıkarmayan, onları sanat eseri olarak görüp hiç rahatsız olmayan ebeveynleri görünce, tek kelimeyle hayran kalmıştım. Ben de çocuğumu böyle özgür yetiştirecektim tabiki de! Şimdi ise, düşüncem çok farklı. En başta, ben duvarda çizik gördüğüm zaman, sinir olan ve devamlı o noktaya takılan bir insanım. Duvarları çizmenin özgürlük olduğunu ilan edip, çocuk haklı bir davranışla istediği gibi sanat eserlerini oluşturduğunda, ilk başta -eminim- kendimle gurur duyacağım. Çocuğumun eğitimine elimden gelen! desteği vermediğimi kim iddia edebilir ki? Sonra? Yavaş yavaş boyanın nasıl çıkacağını araştır, kendi kendine söylen, duvarı boyamaya karar ver, çocuğa yasak koy..  Çocuğa hem yapabileceğini söyle, arkasından da aslında yapmasının hatalı olduğunu anlatmaya çalış. Beynini allak bullak etmek için birebir. Yazı tahtaları sizi kesmiyorsa, yazılıp silinebilen stickerlar, duvara sabitleyebileceğiniz kocaman tahtalar var. İstediği gibi çizip, özgürlüğünün tadını çıkarsın. Hem ilkokul birinci sınıftan itibaren öğretilmeye başlanılan, ''Senin özgürlüğün, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter'' cümlesini kaç yaşına gelip anlamamış kocaman kocaman insanlardan biri olmasını istemiyorsanız, onun özgürlüğü kadar sizin haklarınızın da olduğunu,bu taleplerin ikinizin ortak kararı ile alınarak uygulamaya koyulacağını öğrenmeli.

 Muhteşem olmaya devamlı uğraşan biri olarak yazıyorum bu cümleleri. Ama asla muhteşem olamadım. Herkesin muhteşem algısı farklıdır illaki, ama bebeğinizle beraber yapılabilecekler kategorisinin biraz kısıtlı olduğunu ara ara hatırlamakta fayda var. Ben bu yazıları kendimi irdelemek ve hatırlamak adına yazıyorum. Şuan da var olan kararların, ne zaman, hangi kararlarla örtüşerek, değişeceğini bilemem elbette.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Günlük Konuşmalar

  Avm'de alınacaklar kısmını halletmişiz, oyuncak kısmına gelmiş sıra. Geziyoruz, kapanmak üzere olduğu için neredeyse kimse...