Ana içeriğe atla

Depresyon Sizce Nedir?

Sometimes the simplest tiniest drawings give so much pleasure and with this thought I share this...:Bıkmak,sıkılmak,bunalmak,nefret etmek,nefret etmek, binlerce hatta on binlerce olumsuzluma sonunda ne öğreniriz biliyor musunuz? Olumlu düşünmeyi. Yapacak herhangi bir şey yoksa eğer olumlu düşünmekten başka çaremiz olmadığını anlarız. Ama anlamak yetmez.Çünkü, o pozitif düşüncelerin kucağına koşarak atlamak zorunda olduğumuzu hissettiğimiz o anlar, olumsuza dönüverir yeniden. Yapacak bir şey yoktur. Kapana sıkışmış bir av hayvanı, peyniri bulamamış bir deney faresi, ya da dönencenin içerisinde ölene kadar dönüp duracağını düşünen bir insana dönüşürsünüz. Aslında en insan halinizdir bu anlar. Sosyalleşmek bir ihtiyaçtır ama, kendini geri çekme ihtiyacı hissedip,  geniş bir perspektifle baktığınız da her şey biraz daha anlamlı hale gelir. O anlamlandırmayı yaptığımız da daha bir insan olduğumuzu düşünürüm. Çünkü, aslında bu bir bilinçlenme dönemidir. Herhangi bir şeyin, aslının farkına varıp, bunu sindirme ve önlem alma dönemidir. Ve dışarıdan bakıldığında ve aslında tabi içinizde ki durum da, bu süreçte dostlarınızı, kötü gününüzde yanınızda olanları açık ve seçik gösterir size. Bundan sonrası size kalmıştır. Aslında içine girdiğiniz de çıkmak istemezsiniz. Ama gerçekten çıkmak istemediğiniz dönem, bu sürecin bize acı da olsa gösterdiği, deneyimlediğimiz derslerin, olumlu yönlerini gördüğümüz de olandır.

 Yavaş yavaş adımlar atmayı tercih etmeyi öğrenir, sakin hareket, sakin karar verme gibi kelimeler yeni bir boyut kazanır. Sıra bunları uygulamaya gelmiştir. Adeta bir Alman annesi gibi yaralı parmağa işememeği öğretir size. Koşturmaya gerek olmadığını bir kez daha fark edersiniz. Bu süreçte neyi ne kadar dağıttığınız öenmlidir. Zira mükemmellik kavramınız değişir. Algılarınızın antenleriyle oynanmış gibi olur adeta. Belki yapamadıklarınız sizi daha çok mükemmel görünmeye itecekdir ama öğrenmişsinizdir artık. Neyi mi? Kimsenin mükemmel olmadığını. Dibine kadar kendi kendini övme yetkisi vermiş insanlar topluluğudur insanlar. Kendisinin ve dolayısı ile tüm akrabaları efendim ne söyleyeyim çok zeki, çok akıllı, çok ve hep haklı, söyledikleri her sözün dinlenilmesi gerektiği ve olur da dinlenilmezse ne adar aptal olduğunuzu düşüneceklerdir. Ve eğer edebiyattan biraz anlayıp, kelimeleri güzel kullanmayı başarabiliyorlarsa sizi edebiyattan bihaber , eğer sizden biraz daha kötü kullanıyorlarsa bu sefer de sizi edebiyat yapmakla suçlayacaklardır. Örnekleri çoğaltmak mümkün, fakat eğer bir çocuğunuz varsa, bundan sonra ki sosyalleşme ritüellerinizin, hayır demeyi, insanlara sınır çizgisini bir set gibi çekmeyi öğretmek olacakdır. Dolayısı ile sosyalleşmekden başka çare yoktur. Ve eminim bundan zevk alacağız. Daha bir keyiflli olacak.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.