9.18.2015

Depresyon Sizce Nedir?

Sometimes the simplest tiniest drawings give so much pleasure and with this thought I share this...:Bıkmak,sıkılmak,bunalmak,nefret etmek,nefret etmek, binlerce hatta on binlerce olumsuzluma sonunda ne öğreniriz biliyor musunuz? Olumlu düşünmeyi. Yapacak herhangi bir şey yoksa eğer olumlu düşünmekten başka çaremiz olmadığını anlarız. Ama anlamak yetmez.Çünkü, o pozitif düşüncelerin kucağına koşarak atlamak zorunda olduğumuzu hissettiğimiz o anlar, olumsuza dönüverir yeniden. Yapacak bir şey yoktur. Kapana sıkışmış bir av hayvanı, peyniri bulamamış bir deney faresi, ya da dönencenin içerisinde ölene kadar dönüp duracağını düşünen bir insana dönüşürsünüz. Aslında en insan halinizdir bu anlar. Sosyalleşmek bir ihtiyaçtır ama, kendini geri çekme ihtiyacı hissedip,  geniş bir perspektifle baktığınız da her şey biraz daha anlamlı hale gelir. O anlamlandırmayı yaptığımız da daha bir insan olduğumuzu düşünürüm. Çünkü, aslında bu bir bilinçlenme dönemidir. Herhangi bir şeyin, aslının farkına varıp, bunu sindirme ve önlem alma dönemidir. Ve dışarıdan bakıldığında ve aslında tabi içinizde ki durum da, bu süreçte dostlarınızı, kötü gününüzde yanınızda olanları açık ve seçik gösterir size. Bundan sonrası size kalmıştır. Aslında içine girdiğiniz de çıkmak istemezsiniz. Ama gerçekten çıkmak istemediğiniz dönem, bu sürecin bize acı da olsa gösterdiği, deneyimlediğimiz derslerin, olumlu yönlerini gördüğümüz de olandır.

 Yavaş yavaş adımlar atmayı tercih etmeyi öğrenir, sakin hareket, sakin karar verme gibi kelimeler yeni bir boyut kazanır. Sıra bunları uygulamaya gelmiştir. Adeta bir Alman annesi gibi yaralı parmağa işememeği öğretir size. Koşturmaya gerek olmadığını bir kez daha fark edersiniz. Bu süreçte neyi ne kadar dağıttığınız öenmlidir. Zira mükemmellik kavramınız değişir. Algılarınızın antenleriyle oynanmış gibi olur adeta. Belki yapamadıklarınız sizi daha çok mükemmel görünmeye itecekdir ama öğrenmişsinizdir artık. Neyi mi? Kimsenin mükemmel olmadığını. Dibine kadar kendi kendini övme yetkisi vermiş insanlar topluluğudur insanlar. Kendisinin ve dolayısı ile tüm akrabaları efendim ne söyleyeyim çok zeki, çok akıllı, çok ve hep haklı, söyledikleri her sözün dinlenilmesi gerektiği ve olur da dinlenilmezse ne adar aptal olduğunuzu düşüneceklerdir. Ve eğer edebiyattan biraz anlayıp, kelimeleri güzel kullanmayı başarabiliyorlarsa sizi edebiyattan bihaber , eğer sizden biraz daha kötü kullanıyorlarsa bu sefer de sizi edebiyat yapmakla suçlayacaklardır. Örnekleri çoğaltmak mümkün, fakat eğer bir çocuğunuz varsa, bundan sonra ki sosyalleşme ritüellerinizin, hayır demeyi, insanlara sınır çizgisini bir set gibi çekmeyi öğretmek olacakdır. Dolayısı ile sosyalleşmekden başka çare yoktur. Ve eminim bundan zevk alacağız. Daha bir keyiflli olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Günlük Konuşmalar

  Avm'de alınacaklar kısmını halletmişiz, oyuncak kısmına gelmiş sıra. Geziyoruz, kapanmak üzere olduğu için neredeyse kimse...