9.22.2015

Hipoglisemi ve Ben

 Symptoms of Low Blood Sugar:

 İki senede çılgınlar gibi hastanede zaman geçiren biri olarak, bilirkişi havalarında konuşmaya başladığımı fark ettim geçen gün. Hımm şuranda da şöyle bir şey oluyor mu?... Haha ne güldüm kendime. Yarım doktor candan eder malum. Ama damar tıkanıklığı,safra kesesinde ki taşlar,apandisit,d vitamini eksikliği üzerine devamlı yorgunluk sebebinin de hipoglisemiye ramak kala, diyabet aday adayı olduğumu öğrenerek, rahatladım. En azından adı var, tembellik yapmıyorum kardeşim. Iıımm dayanılmaz bir hafiflik.

 Peki neden? Cevabı o kadar basit ki. Yemek yemiyorum ama devamlı kahve içiyorum. Gerçekten. Akşama kadar ağzıma bir lokma koymuyorum. Akşam eşim gelince onunla yiyorum ki bu da dokuza doğru oluyor.

 Nasıl bir seyri var? Yemek yediğin zamanlarda ağırlık çöküyor, hatta kolunu kaldırmayacak kadar kötü hissedebiliyorsun kendini ama devamlı böyle olmak zorunda değil.  Nasıl anlatsam; Kahveyi içiyorsunuz diyelim, bir an da gözlerini parlıyor, kendinizi harika hissediyorsunuz ama en geç iki saate yeniden müthiş bir yorgunluk duymaya başlıyorsunuz. Yemek yediğinizde de aynısı oluyor. Özellikle basit şeker yiyorsanız daha kısa süreli yaşıyorsunuz.

Çözümü: Diyeeet. Ne zannettiniz. Üç saatlik aralıkları olan ,sıfır un şeker ve benim hayat damarlarımdan biri olan kahve yasak. Tabi fast food dememe gerek yok herhalde. Sağlıklı ve glisemik endeksi düşük yani sağlıklı besleneceksin diyor doktor bey amca. Ben de onu kırmayayım diye, kahvemi azalttım, bol sütlü içiyorum ve şeker atmıyorum.

 Bu şeker atmıyorum kısmı çok ilginç. Şekersiz durabilen bir insan değilim.Aşırı kilo alımını durdurmak için, hamur işini,tatlıyı ev de çok az yapan bir insanım ama çikolata olsun çayıma,kahveme şeker olsun kesinlikle isterim. Çok ilginç bir şekilde (maşallah diyeyim) kahveyi şekersiz içiyorum ve tık yok. Hatta çikolata çok tatlı ve kötü gelmeye başladı. Şu 20 günlük şeker diyetlerine özenip duruyordum. Herhalde kendimi buna hazır hale getirmişim. Kolay oldu nasipse, inşallah.

 Kısacası, siz siz olun, sağlıklı ve düzenli beslenin, doktor doktor gezmeyin. Benim bu iki senede öğrendiğim en önemli şey şu oldu:

                                  Psikolojinizin bozulması, fiziksel hastalıklara yol açar!

(Aksi de mümkün tabi ama genel tetikleyicinin bu olduğu kanısındayım. Stres ve üzüntü arttığında, belki de dayanamayacağınız seviyeye geldiğin de, vücudunuz da bir veya birden çok hastalık peyda oluyor. Tecrübe ile sabittir. Biraz kendinize özen gösterin ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Günlük Konuşmalar

  Avm'de alınacaklar kısmını halletmişiz, oyuncak kısmına gelmiş sıra. Geziyoruz, kapanmak üzere olduğu için neredeyse kimse...