Ana içeriğe atla

2016 -Mutluluk Listesi- (Dikkat: Keyif Verici Maddeler İçermektedir!)


deer and birds - Giordano Forest Friends Decoupage Set 2:


Çocukluğumdan beri, her zaman liste yaparım. Uzun seneler gün gün ilerlemem gereken ders takvimim bile oldu. Ne listesi yaparsam yapayım, mutlaka, kendimle savaştığımı, gerçekten fark ettim. Geçen sene de fark etmiştim. Ama yaptığım şey çok mantıklı geliyordu. Şimdiyse bunun mantıksızlığının farkına varıyorum galiba, bu beni gerçekten mutlu ediyor. Savaş bitti!

 Bundan sonra kendimle mücadele etmeye, (mümkün olduğu kadar) nokta koyuyorum.  Mutluluk listesi yapmayı düşünmek, yeni maddeler bulmak, ve o ajandanın yanına gittiğinizde bile mutlu olduğunuzu fark etmek, harika bir duygu. (Çocuktan sonra, mutluluğun formülü, kimyasal saldırıya uğruyor galiba!:)

  2016 Yılının Keyif  Verici Maddeleri Bakım

-Modern bir saç kesimi yaptırılacak.
-Saçını keskin bir renge boya.
-Şampuansız saç yıkama denenecek.
-Saç için aylık bakımlar yapılacak.
-Sıkılaştırıcı vs. kremleri düzenli kullanılmaya çalışılacak.

 Kitap, Film, Blog

-60 kitap okumak.
-60 film izlemek.
-3-5 dizi izlemek.
-60+60 blog yazısı girilecek.
-Laf aramızda rakamları, yazılmş olsun diye yazdım. Bence, tur bindiririm bu rakamlara.
-Bunları yapmak için bir odayı düzenli tutabilmek çok mühim. Bir nevi, özgürlük odası. Mum döküldü,kahvem ters çevrildi derdinin olmadığı bir oda.

 (Uzun süredir yakınlarda aradığım kütüphane, meğer 2012’de, beğenmediğimiz belediye döneminde açılmış. Neymiş, önyargıyla yaklaşmadığımı savunurken, fark etmeksizin alasını yapmışım. Aklımın ucundan bile geçmemiş. Çocuk kütüphanesinin neredeyse olmadığını bangır bangır bağırırken, hiç beklemediğim güzellikte bir de 0-10 yaş aralığında bir kütüphane ile karşılaştım. Belediyenize ait halk kütüphanelerine ve içeriğinde çocuk kütüphanesi olup olmadığına bakmayı ihmal etmeyin. Kütüphanede ki kitapları bitirene kadar, hepsi benim bebeklerim. Şimdiden özledim onları.

 Ev Keyifleri

-İstanbul’a kar yağacak. Beylikdüzü İstanbul’un dağı. Plütondan bir önce.Biz burada mahsur kalacağız. Şimdiden bu fikre alışılacak. Muhtemelen çok rüzgârlı günler bizi bekliyor.

-Yeni, bol kalorili kurabiye tarifleri buldum. Zeytinyağlı kurabiye (tahinli gerçi ama) yalan olacak gibi. Kar izleyerek kurabiye yeme, mum ışığında kurabiye yeme gibi gecelere çok az kaldı. Dışarıda kar olunca evde olmak daha keyifli sanki.

-Kahvem için çeşitli şuruplar hazırlamak.

-Bal kabaklı latte yapmak.

--Evde yapılacak, kış ve yaz aylarında gezilecek yerler gibi listeler hazırlanacak.

 Yapılacak Zorlu İşler

-Oyuncak mutfak yapılacak.
-Hediye oyuncak mutfak yapılacak.
-Yatak tasarımı çizilip,  yapılacak.
-Puzzle (2000)

 Hobi

-Mini dikiş projeleri oluşturulacak.
-Dilek feneri uçurulacak.
-Hafta sonu, iki üç saat gidebileceğim stilistlik eğitimi için araştırma yapılacak.
-Fotoğraf ve video çekmeye yeniden başlanılacak.
-Kızıma becerebilirsem bir kıyafet dikmeyi çok istiyorum.
-10 adet kıyafet tasarımı yapılıp, pinterestte gördüğüm veya daha orijinal fikirlerle, desenler oluşturulacak.
-Çarpı işinden, ara ara müthiş keyif alıyorum. Yarım işler tamamlanacak. Yenileri yapılacak.
-Kitap yazmaya başlanılacak.  

 Sağlıklı Yaşam

-Tüm yiyecekleri zamanında yemeye özen göster.
-Balık yemeyi çok ihmal ediyoruz, üzerine düşülecek.
-Et ve sebze dengesi kurulacak.
-Mutfakta kolaylık sağlayacak şeyler (buzluğa atmak,yıkayıp kaldırmak vs.) yapılacak.
-Doktor kontrolleri aksatılmayacak. Ara ara testler yaptırılacak.
-Diş doktoru hiç aksatılmayacak.
-Bu sene en mutlu olacağım değişiklik, zayıflamak olacak. 
-Zayıflamaya sporla destek -mutlaka ama mutlaka- verilecek.
-Yazın konserve yapmak denenecek.  

 Gezi

-Yaz ve kış aylarına özel çocukla beraber gezilecek yerlerin listesini hazırlama. Gidilecek müze tercihlerini dikkatli yapmak lazım. Unutma!
-Arboretum ve botanik bahçeleri, alerjinin izin verdiği ölçüde gitmek için, ikna çalışmaları yap.
-Hafta sonlarının büyük kısmı kütüphanede geçecek.

 Ev İşleri

-Artık bir rutin belirlenecek ve uyulacak.
-Ayın son haftası temizlik üzerine yoğunlaşılıp, yeni ayın ilk haftası eski bilgilerin hatırlanması üzerine çalışılacak.

Son iki-üç hafta kötü geçince listeye yeni şeyler eklenemedi. Bu listeyi, ara ara güncelleyerek, diğer yıllar için de, örnek teşkil etmesini istiyorum...

Mutfak

-Her hafta yeni, herhangi bir çeşit yapılacak.

Yorumlar

 1. Bayıldım ben bu mutluluk postasına. Mutlaka ben de yapmalıyım keza yazılı oldu mu gözümün önünde durdu mu ANCA yapabilirim yaparsam. Yoksa gelişi güzel yasıyoruz.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene gerçekten farkına varmanın ne demek olduğunu anladım :) Sen de yaz okuyalım. Ekleyeceğim maddelr bulurum eminim. :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Ben de senin listeni merak ediyorum :)

   Sil
 3. Ne güzel olmuş :)
  Çıktı alıp karşıma assam olur, içinde ortak hayaller çok.
  İnşallah gelecek sene bu vakitler "ohhh hepsini fazlasıyla yaptın bravo" diye laflıyor oluruz.

  YanıtlaSil
 4. liste muhteşem inş uygulamada öyle olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umudumuz o yönde. Ama şimdide posta koyduklarım oldu bile. Moralimizi bozmuyoruz. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.