Ana içeriğe atla

Tavsiye Dizi ve Film Üçlemesi


http://dannews.co.nz/wp-content/uploads/2015/01/borgen.jpg Dün yazıyı girdikten sonra uyku tutmadı. Sıkıntılı sıkıntılı geziniyorum nette. Bir orada, bir burada. Konsantrasyon sıfır. Okuduğumu anlamıyorum, izlediğimi görmüyorum. Bir ara, azıcık kendime gelmişim. Kendimi dizi sitesinde buldum. Eğer bir diziye başlayacaksam, konusundan girer, imdb puanından çıkarım. Ama bazen, istemsizce girdiğiniz bir dizi, olması gereken, izlemeniz gereken, umut vaat eden bir yapım olarak çıkar ya karşınıza hani. Dün aynen böyle oldu. Kesinlikle 2016 yılında izlemeniz gereken diziler arasına yazmalısınız. Siyasetlerine bakacak olursak pek naifler. Coğrafyalarının getirdiği bir özellik olsa gerek. (Dünya savaşlarında bile, tarafsız kalabilen bir tarihleri var.) Bu naifliklerini, dünyada ki eşitsizlik, çocukların ölümü, mülteciler, terör üzerinde o kadar hümanist ve gerçekçi bir yaklaşımla desteklemişler ki, ayakta alkışlarsınız. Dünün o yoğunluğunun üzerine, bisiklete binen insanları görünce hüngür şakırt ağladım. Bu cümleyi yıllar sonra okursanız gülebilirsiniz.


  Dizinin adı Borgen.İmdb puanı 8.5. Şöyle düşünün, evlisiniz,iki tane çocuğunuz var, seçimlere, kazanamayacağınızdan emin olduğunuz bir partiyle giriyorsunuz, fakat son üç günde rakiplerin talihsiz açıklamaları sonucunda, ülkenizin ilk kadın başbakanı oluyorsunuz. Hem de, yukarı da anlattığım gibi, dünyada ki, çocukların ölmemesi gerektiğini savunan, bunu, kurt siyasetçileri alt ederek uygulamaya sokmaya çalışarak. (Sadece 3 bölüm izledim. ) Hangimiz yapmayı istemezdik ki? Eğer izlerseniz, ilk bölümde ki demokrasi tanımı nasıl da güzel...


http://image.tmdb.org/t/p/w1920/9pZ7GbhtizUBxgzKtMOdvAQIVHJ.jpg

  Madem böyle bir yazıya başladım, bu senenin tavsiye edeceğim filmini de burada paylaşayım. Bajrangi Bhaijaan. İmdb puanı 8.2.  Ağlatan bir film. Ben komedi zannetmiştim, değil. Tabi hint filmi, komediyi de, içinde barındırıyor.  Konuşamayan bir çocuk, Pakistan'dan Hindistan'a doktora götürülüyor. Aralarında ki husumet ortada. Ben, ortayı bulmaktan,kardeşlikten dem vuran, onlarca hint filmi çektikleri için, her zaman takdir edilesi buluşumdur bu yapımları. Bu filmde extra birlik, beraberlik var. Ortada bir çocuk var çünkü. 

  Benim duygularıma gelecek olursam, bu filmle beraber şunu fark ettim.Yukarıda söylediklerime olan inancımı kaybetmişim. Önceden böyle bir film izlediğimde inancıma daha büyük bir kuvvetle sarılırdım. Artık mazide kalmış...

 Bu da benim, her sene bir kere, mutlaka izlediğim film. Bir senem dolmak üzere, ocak ayında izleyeceğim. Nasıl özledim ama. İzlemedim diyen çkmaz herhalde. Duymayım öyle birşey. Yok artık!

Yorumlar

 1. Borgeni ilk bolumde bıraktım çok mavı grı soguk bı atmosferdi..Ben dengeliyorum kendimi suç-crımınal dizi izliyorsam modern famıly gıbı komedi yada bılımkurgu,kurt adamlı vampırli fln izliyorum.kazık kadan kadınım vazgecemedım bunlardan napim.Benimde her sene izlediğim bir film var bu akşam izleyip yine yazıcam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Danimarka işte, günlük güneşlik çok yapay duruyor. Işığı da abartıyorlar, beceremiyorlar. :)

   Modern Family ben de izliyorum. Big Bang Theory, bir de Downton Abbey var. :D En çok da animasyon severim. Ters Yüz izle eğer izlemediysen biz bayıldık, bir anne olarak çok beğenirsin diye düşünüyorum. :)

   Merak ettim filmini. Daha yazamamışsın. :)

   Sil
  2. Bayıldımmmmm yalnız çok eğlenceli olmuşş:) eşimin yeğeni kafamızda neler var ki böyle dıyo:) dün sen tavsiye edince digiturk portaldan izledik.anımasyona bayılırım disney karşıtları kızarlar şimdi hahaha.Ay evet izledim yazamadım, çocuk uyuyunca akşam yazayım bak.

   Sil
  3. Haha çocuğun hayal gücü genişlemiş. Film izlerken sadece kalitesine bakıyorum.:)

   Sil
 2. İzledim ama hiç hatırlamıyorum desem :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.