Ana içeriğe atla

Karmaşık

Animal painting portrait painting Giclee Print Acrylic Painting Illustration Print wall art wall decor Wall Hanging: giraffe with leaf on Etsy, $10.00:


 Sorgulama devrimin bitip, kabullenme kısmına geçtiğimi farkediyorum. Belki tamamen değil ama bir gün o da olacak. Umursamama değil, doğruyu yanlışı görüp olduğu gibi kabullenme.

Bu sistemin işlemediği ve asıl işlemesi gereken yer, kendim olmalı ama ben düşünceleri, insanları kabulleniyorum. Kendime geldiğimde, doğruyu yapmak için kasmaya çalışıyorum.

 Mesela, çok hayal kuruyorum.Biliyorum yanlış.Abartıyorum çünkü. En ince ayrıntısına kadar, farklı farklı mesleklerde çalışırsam, nasıl bir kariyer ile mutlu olacağımı düşünüyorum. Manyak mıyım. neyim? Öyle kallavi meslekler zannetmeyin, sadece onlar yok. Hatta onlar çok az.

 Günlük hayatımda yokmuş gibi davranmaya çalışsam da, sıyırıp sıyırıp geçen keskin bir kııç sallanıyor başımda. Herşeyden biraz bilmek , kağıt parçasına sahip olmadan çok bildiğin şeyler... Ne faydası var bunların? Bazen yüzüme, bazen arkamdan söylenilen zeki kelimesinin ötesine geçemiyorum. Neye göre, kime göre zekisin bir de? 

 Sorgulayıp duruyorum şimdi.. Gerçekten tek bir işe odaklanmayı nasıl başarıyorsunuz? Sonra şiikayet ediyorsunuz ama bence insanların birden fazla tercihi olmalı. Hepsini yapmalı. Bazısını çok, bazısını az. Ama bir tane olmamalı. Çoklu zeka kuramına göre, bir noktada zekası müthiş ileri olan insanları genelde tuhaf buluyoruz. Filmlere, dizilere konu oluyorlar. Onlar için çok normal bu. Ama belirli zeka türlerine, eser miktarda dağıtmış bizler, niye bu kadar zorluyoruz? Dahi çocuk doğduktan kısa süre sonra bile müthiş bir konsantrasyon süresine sahip oluyor. Biz ise, prize parmağımı soktuğumda ne olacak? diye düşünüyoruz.

  Mutlu olamamanın bir diğer sebebi, mutlak bir şey de başarılı olmaya adanmış hayatlar gibi geliyor bazen. Sadece sevgiliyle,arkadaşla,sosyal hayatımızı renklendirmekle, dolduramadığımız bir hayatımız olup, içinde debelenip duruyoruz.

 Benim gibi, maymun iştahlı olsaydınız hayat çok güzel olurdu halbuki. Hiç birşey bilmiyorsunuz. Uzun uzun düşündüğünüz herşeyi bu kadar sığ ve kurulamayan cümlelerle anlatabilmek de herkesin harcı değildir ayrıca. Sonuç; sevdiğin şeylerin peşinde koş. En sevdiğini meslek olarak yapmayı planla, mutlaka yoğun konsantrasyon gerektiren bir sanat dalıyla ilgilen,daha hafif ve keyif veren şeyleri hobi olarak yap ama bir gün o da senin mesleğin olabilir. Kendine daha fazla şans tanı! Yaşa bakmaksızın olacak şeyler ama hiç olmazsa çocuğunu bundan mahrum bırakma! Bence yani. 

 (Beynim durmuş durumda, çok uykum var ama bana sabahlar olmasın! Ufak ateşlenme vakası. Öyle yani. Tarihe not düşmüş olayım bunu da. Ölmezsem seneler sonra okuyup, gülüp geçeyim..İyi geceler ya da günaydın size.Mutlu olun!)

Yorumlar

 1. Bayağı derin düşüncelere dalınmış gece vakti.

  Günaydın :)

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel yazmışsın. Ben de benzer düşünüyorum fırsat varsa devam et durma... sevdıgın seylerı her an yenıden keşfet. Belkı yıllrını verdıgın bır ugras bır yerdne sonra sana keyıf vermıyordur o zaman hıc acıma degıstır alanını.. Bastan basla sonuçta o alanda mükemmel olmak degıl onemlı olan o ısı yaparken mutlu olman...

  Belkı kabullenmekle başlayıp bıraz ic dokus vardı bu yazınızda ama ben de bıraz farklı duygular uyandırdı. Acayıp gaza geldım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay ben de maymun iştahlının dibine vurmuş bir insanım. Faydası olduğu kadar zararı da var. :)

   Ama sizi gaza getirebilmek güzel birşey. Gerçi sizin gaza gelmiş halinizi hayal edemiyorum. Merak ettim valla. :)

   Sil
 3. Kelimesi kelimesine aynı ben :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En sevdiğim şey bu işte. Benzerlikleri keşfetmek. Hoşgeldin. :)

   Sil
 4. İştahınla yarışırım, o derece yani :)
  AÖF'ün bölümlerine bir göz at derim. İşletmeye takmıştım mezun olduğum ilk yıllarda, kayıt yaptırdım, herkes "yapamazsın" dedi, inat ettim ama yapamadım. Sonrasında "ilahiyat"a sardım, hiçbir şey bilmiyorum, öğreneyim diye, yine "yapamazsın" dediler. "Yaparım" dedim, yine yapamadım. Çalışırken, çocuk varken hobi mobi beceremedim ben. Bekarken yapacakmışım ne yapacaksam. İnşallah sen becerirsin, bana da gaz olur.

  YanıtlaSil
 5. Az da olsa kendimi normal hissetmek güzel birşey tabi. :)

  Ben kendimi el sanataları kısmında hiç başarılı görmedim, gereksiz gördüm ama şimdi nedense müthiş hevesliyim. Yeteneğimde yok bu arada. :) Yetenkli olduğumu düşündüğüm işlerin hepsini de cepte görüp yapmıyorum. Neyse başladığım birşey var, devam edersem iş çıkar diye umut ediyorum. :)

  Ben yapabilirsem herkes yapabilir zaten. Sırf sizin için yapmalıyım bence. :P

  YanıtlaSil
 6. B plansız yapamam ben. Çalışıyorum bir isim var ama başka islerde yapmalıyım. Enerjimi bir şeye verince ve o is kotu giderse ben allak bullak oluyorym. Bana enerji veren başka şeyler de olmalı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, özendim. En güzeli de çocuğunuza herhangi birşey söylemenize bile gerek kalmadan aktarılacak olması. :)

   Sil
 7. Ailemde beni sağolsun ordan oraya gonderdı hep,o kurstan bu oyuna şu sporada gıtsın derken hiçbir şeyde uzmanlaşamadım ama en azından herseyden tattım eglencelıydı.Çiniyi mesela bırakmıyorum yada sporu gerı kalanlar arada bi canlanıp sönüyor napim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ee bulmuşsun zaten kendini dinlendirebilecek bir sanat dalı. En güzeli. Bloğa da koysan da görsek eserlerini. :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Stilistlerden Çizimler (IIlustrations)

O kadar stilistliğe gitmeye çalışıyorum, ediyorum dedim madem, biraz da bana ilham veren görüp de beğendiğim çalışmaları sizinle de paylaşayım istedim. (Bu arada ufak bir not: Ben, çizim tekniklerini yarın öğreneceğim için ve ilk denemelerimden haz etmediğim için ve silüet ve kıyafet duruşunu kavrayabilmek için bakarak çizim yapmayı yeğledim. Yani son zamanlarda ki çizimlerim tamamıyla benim tasarımlarım olmadı.Ama çizimlerimde ilerleme kaydetmeme büyük katkıları oldu. Kısacası siz de elinize kağıt kalem alıp başlayabilirsiniz. Olmadı mı canınızı sıkmayın. Hiç olmadı bana yazın anlayamadığınız noktaları. Yarım doktor misali, ama canınızdan olmazsınız :)     Size yardımcı olabilecek diğer noktalar ise, çizimini gördüğünüz bir modelin kalıbını çıkartabiliyorsanız eğer, yahut pratik olarak değil de direkt modelistlik eğitimi almışsanız kalıbını çıkartıp, dikip, bilmem hangi markanın çook beğendiğiniz ama o çook fiyatından dolayı alamadığınız modelini üzerinizde hep birlikte görebiliriz. Y…

Yaka Yapımı

Stilistlik kursumuzda bu hafta yaka yapımı üzerine yoğunlaştılar. Yoğunlaştılar dememin sebebi ise maalesef malzemem olmadığı için,ve yakın tuhafiyelerde bulamadığım için ortada kalmam yüzünden. Uzun süredir rahatsızlıklarım ve bilumum sıkıntılı sebeplerden ötürü kurslarıma gidememiştim. Malzemelerden de bir  gün önce haberim olunca başka bir yerlerden bulma ümidim de kalmadı. Arkadaşlarım, benim uzun süredir yapmak istediğim yakaları yaparken ben de onları izledim. Biraz çizim yaptım. Birazcık ta dikiş. Gözüm onlarda olunca pek iş yapamadım zaten.

                                                             Yaka kalıp örnekleri:
  Malzemelere gelirsek;

  -Keçe ( Hoca beyaz,krem ve siyah tercih etmemizi istemişti. Bence istenilen renkte keçe kullanılabilir. Hatta bence kumaş çok daha şık olur. Benden söylemesi.)

-İnci (Büyük ve arkası yassı olanları tercih ettiler. Yapıştırabilmek için arkasının yassı olması önemli bir pozisyon oluşturuyor.)-Silikon tabancası artı silikon almayı unutma…

Salvador Ve Sürrealizm

Bir kaç senedir Salvador Dali ile tanıdığım ve beni içine çekip bir daha da çıkaramayan sürrealist resimler.. Başka ressamlar da var elbet. Ana temanın Dali olmasının ilk sebebi, onunla sevmiş olmam. Bu resimdeki de Salvador amcamız. İşin en güzel tarafı bu fotoğrafın dijital tekniklerle hayat bulmamış olması.
 Bir kaç ay önce Salvador Dali sergisi Tophane-i Amirede idi. Hayalim; nette gördüğüm, beni cezbeden  o zekice çizilmiş resimlerin çok daha fazlasını görebilmekti. Ama neredeyse bütün çizimler benim zekamın fazlasıyla üstündeydi. Eğer güzel sanatlar öğrencisi olsaydım çok şey öğreneceğim kesindi. Maalesef değilim...
  Başlığa bakıp ta, öyle internetten edindiğim bir kaç bilgi ve beğeniyle sürrealizm üzerine ahkam kesmemi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Tek amacım, görmemiş olmanız ihtimaline karşı, bir kaç resim ekleyip sizin de sürüklenmenizi sağlamaktı.